Swift

Czym ogrzewać dom?

Budowa domu wiąże się z wyborem sposobu ogrzewania. Klimat, w którym żyjemy zmusza nas do cyklicznego ogrzewania naszych domów w sezonie jesienno-zimowym. Do wyboru mamy kilka rodzajów ogrzewania.

grzejnik pokretło

Ze względu na materiał, jaki będzie używany do ogrzewania możemy wyróżnić ogrzewanie:
 • gazowe
 • drewnem
 • węglem 
 • olejowe 
 • elektryczne 


Ogrzewanie gazowe.     

Do wyboru mamy gaz ziemny i gaz płynny. Wybór tego rodzaju ogrzewania w dużej mierze zależy od miejsca, w którym stanie dom, gdyż nie wszędzie będziemy mieć dostęp do gazu ziemnego. Z kolei na pojemnik z gazem płynnym trzeba posiadać pozwolenie na jego budowę. 


ogrzewanie gazowe
źródło: www.junkers.pl
 W przypadku gazu ziemnego, gdy posiadamy dostęp do takowego, możemy cieszyć się dużą wygodą, gdyż kocioł jest automatyczny i nie wymaga od nas zbyt dużej uwagi. Wystarczy, że ustawimy odpowiednią temperaturę. Oprócz tego mamy możliwość wyboru kotła dwufunkcyjnego, dzięki czemu będziemy mogli ogrzewać również bieżącą wodę. Ten rodzaj ogrzewania jest stosunkowo tani i nie wiąże się zakupem opału - opłacamy rachunek za gaz. Stąd też nie wymaga składowania opału. Piece gazowe nie zajmują dużo miejsca, a co najważniejsze nie wydzielają one sadzy i spalin, dzięki czemu nie są brudzące. Jest to ekologiczny sposób ogrzewania domu.    ogrzewanie gaz płynny
źródło: www.dom.pl
Więcej zachodu dostarczy nam ogrzewanie na gaz płynny.
 Już sama budowa pojemnika na gaz jest zniechęcająca. Wiąże się ona z dużym kosztem i zachowaniem odpowiednich przepisów. W przypadku wygody użytkowania komfort jest taki sam jak przy ogrzewaniu gazem ziemnym, jednak musimy sami zadbać o okresowe dostawy gazu i przeglądy. 
Ogrzewanie drewnem. 


ogrzewanie drewnem
źródło: info.ladnydom.pl
To kolejny sposób ogrzewania domu, który możemy zaliczyć do ekologicznych. Drewno nie należy również do drogich rozwiązań - zwłaszcza, gdy mieszkamy na wsi, mamy często dostęp do tańszych rynków zbytu. Nie zmienia to jednak faktu, że wcześniej musimy zakupić drewno na opał, a także posiadać miejsce, gdzie będziemy mogli składować większą ilość, bez obaw o zamoknięcie i zawilgocenie. Piec, w którym palimy będzie także wymagał naszej uwagi, w tym codziennego wynoszenia popiołu, a czasem ponownego rozpalenia ognia.  Musimy także pamiętać o odpowiedniej instalacji - potrzeby będzie piec z kominem.
  


Ogrzewanie węglem. 

piec węglowy
źródło: budujesz.info
Bez względu na rodzaj węgla, będziemy zmuszeni, podobnie jak w przypadku drewna, na przygotowanie odpowiedniego miejsca na składowanie opału i kotłownię, a także na poświęcanie czasu na czyszczenie i konserwację pieca. W tym wypadku również będziemy palić w piecu z dostępem do komina. Musimy również zadbać o odpowiednią wentylację. Choć jest to tani sposób, to wymaga on od nas nakładu własnej uwagi, gdyż musimy zakupić opał, co jakiś czas dokładać do pieca, a także dbać o jego czystość.  No i nie ma się co oszukiwać, ten rodzaj opału zdecydowanie nie trafia w gusta ekologów.
Ogrzewanie olejem opałowym. 

W tym wypadku znowu możemy cieszyć się wygodą zautomatyzowanego użytkowania, ale zmuszeni będziemy, podobnie jak w przypadku gazu płynnego, zbudować pojemnik na olej, który co jakiś czas będziemy musieli dopełniać. Nie obejdzie się również, bez odpowiedniej wentylacji i okresowych kontroli oraz konserwacji. Olej opałowy jest mniej szkodliwy dla środowiska niż węgiel. 


Ogrzewanie elektryczne. 

Prąd jest w każdym w domu, więc jest to ogólnodostępny sposób. Niestety nie jest to tania metoda ogrzewania, a wykonanie instalacji grzewczej również wiąże się z dużymi kosztami. 
Osobiście zetknęliśmy się z ogrzewaniem węglowym i na gaz ziemny.  W przypadku tego pierwszego, nie było innego wyjścia. Nie oszukujmy się dom na wsi i doprowadzenie gazu ziemnego to rzecz trudna do wykonania. Mimo, że ogrzewanie węglem nie należy do zbyt komfortowych, bo potrzebujemy kotłowni, składu na opał, co jakiś czas trzeba wynieść popiół, rozpalić, kupić węgiel itd., to jednak dzięki nowym technologią, jest to metoda znacznie bardziej wygodniejsza niż za czasów młodości naszych rodziców. Nie jesteśmy zmuszeni co kilka godzi dokładać do pieca, mamy również możliwość automatycznego ustawienia temperatury. Warto dodać, że aby zaoszczędzić, w piecu możemy palić jednocześnie węglem i drewnem. Fakt, faktem, piec wymaga naszej uwagi kilka razy dziennie.  

Ogrzewanie gazem ziemnym jest naszym zdaniem najwygodniejsze. Całość ogranicza się do włączenia pieca i ustawienia temperatury. Warto jednak umieścić piec w widocznym miejscu, abyśmy mogli co jakiś czas skontrolować poziom ciśnienia w piecu. Zaletą pieca jest również to, że gdy coś jest nie tak (np. za niskie ciśnienie), piec sam się wyłączy i wyświetli się odpowiedni komunikat. Niestety nie każdy ma dostęp do gazu ziemnego. Zapraszamy do dyskusji 

PROJEKT DOM 


      

         

 

 

    

            

           

ZOBACZ RÓWNIEŻ

2 komentarze

 1. Według mnie najlepszym źródłem grzewczym dla domu są kotły grzewcze. Są wydajne a przy tym bardzo oszczędne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zależy które kotły. Zgazowujące na pewno, bo tego drewna schodzi rzeczywiście dużo mniej. Kocioł się w 2-3 zimy zwraca.

  OdpowiedzUsuń