Swift

Dlaczego budujemy domy?Dziś dosyć luźny post. Oparty głównie na naszych rozważaniach. Decyzja o budowie domu, nie jest decyzją łatwą. W większości przypadków budowa domu, kupno domu lub mieszkania wiąże się z zaciągnięciem większego lub mniejszego kredytu. Oczywiście możemy co miesiąc odkładać po 1000zł i po 25 latach dysponować kwotą 300 000zł albo po prostu zarabiać 2mln roczne, a wtedy na pewno obejdzie się bez kredytu. Tak czy inaczej pieniądze trzeba na dom wydać, a że jest to wydatek spory, to trzeba go dobrze przemyśleć.


dom skarbonkaFinanse, to jeden z powodów, który nie przemawia za tym, aby budować dom. Bo przecież trzeba kupić działkę pod budowę, a do tego dojdą koszty budowy. Nawet gdy kupujemy gotowy dom czy mieszkanie, to jest to ogromny wydatek, który zazwyczaj wiąże się ze wspomnianym wcześniej kredytem. Załóżmy jednak, że mamy kredyt i co miesiąc musimy spłacać ratę rzędu 1000-1500zł. Gdy wynajmujemy mieszkanie zazwyczaj płacimy tyle lub więcej za wynajem - czegoś, co nie jest nasze. Naszym zdaniem jest to wyrzucanie pieniędzy. Płacąc ratę kredytu, inwestujemy w nieruchomość, która jest nasza i zostanie dla pokoleń. Stąd wg nas mimo wszystko warto zainwestować w swój dom. Oczywiście jest to tylko nasza skromna opinia.  Inwestycja w budowę domu choć jest kosztowna, to mimo wszystko własny dom ma wiele zalet. Zacznijmy może od komfortu, jakim jest posiadanie domu oraz terenu obok niego, czyli ogródka, sadu, trawnika itd. Jest to nieokreślona wygoda, gdy posiadamy dzieci lub zwierzęta. A przede wszystkim wygoda dla nas samych, bo mamy miejsce, gdzie możemy komfortowo wypocząć. Miejsce, gdzie sami sobie jesteśmy panem i władcą. Bez uciążliwych sąsiadów z góry lub z dołu. Bez uciążliwego dozorcy lub psa sąsiadów, który znowu narobił na wycieraczkę.


Kolejny powód, dla którego budujemy domy, to chęć odpoczęcia od miasta. Domy zazwyczaj są budowane na terenach podmiejskich lub wiejskich, czego zazwyczaj zaletą jest cisza i spokój. Oczywiście jeszcze zależy to od umiejscowienia działki, ale w większości wypadków są to działki w miejscach położonych z dala od zgiełku i tłumów – w końcu sami wybieramy działkę i raczej dbamy o to, aby była położona w miejscu, które nam odpowiada pod każdym względem. Ma to też niewątpliwą wadę. Im dalej do miasta, tym dalej do pracy, a co za tym idzie musimy więcej czasu poświęcić na codzienne dojazdy. Na dłuższą metę może być to uciążliwe, ale z drugiej strony nic nie zastąpi momentu, gdy po ciężkim dniu wracamy do domu i w ciszy jemy obiad w ogrodzie lub czytamy książkę na tarasie otoczonym zielenią.


wypoczynek


Budowa domu to nie tylko przyjemności, wiąże się to również z wieloma obowiązkami. Posiadanie terenu wokół domu, to nie tylko komfort związany z wypoczynkiem. Teren wokół domu musi być zadbany, wymaga więc naszej pracy i uwagi. Musimy również pamiętać, że kwestie takie jak ogrzewanie również leżą w naszej gestii. Stąd jeżeli będziemy ogrzewać nasz dom węglem, będziemy musieli wcześniej  zaopatrzenie się w takowy.
   
Na koniec warto wspomnieć, że niektórym z nas po prostu marzy się własny dom. Naszym zdaniem jest to marzenie warte zrealizowania. Zwłaszcza, że jest to miejsce, które przetrwa niejedno pokolenie.

Pozdrawiamy

PROJEKT DOM

ZOBACZ RÓWNIEŻ

0 komentarze