Swift

Jaki garaż wybrać - wolnostojący czy w bryle budynku?

garaż samochodowyDziś trochę z innej beczki, ale temat równie ważny, zwłaszcza dla posiadaczy czterech kółek. Budowa domu wiąże się również z budową garażu. Prędzej czy później będziemy musieli zdecydować czy takowy posiadać i gdzie go umiejscowić.

W kwestii miejsca garażu mamy dwie opcje - garaż umiejscowiony w bryle budynku lub garaż wolnostojący. Warto dokonać tego wyboru już podczas wyboru projektu domu.


 Wiele gotowych projektów domów posiada garaż w bryle budynku. Garaż na projekcie jest umiejscowiony tak, aby nie zaburzać ładu wizualnego projektu, a także funkcjonalności pomieszczeń wewnątrz. Zazwyczaj w części przejścia z domu do garażu umiejscowione są pomieszczenia gospodarcze. Również przestrzeń nad garażem jest zazwyczaj zagospodarowana jako pokój, strych lub balkon. Wybór takiego garażu, gdy powstaje on w tym samym czasie co dom, to przede wszystkim oszczędność - nie musimy kupować projektu garażu, gdyż jest on już w projekcie naszego domu. Kolejna rzecz to komfort, jak już wcześniej pisaliśmy, domy z garażem w bryle często "po drodze" do garażu mają rozmieszczone pomieszczenia gospodarcze lub pomieszczenia, którym sąsiedztwo garażu dobrze służy, np. kuchnia lub spiżarnia. Oprócz tego warto dodać, że w zimę lub w deszczowy dzień znacznie łatwiej dostać się nam do samochodu, gdyż bezpośrednio z domu wchodzimy do garażu.

Decydując się na garaż wolnostojący musimy pamiętać o tym, że wymagane będzie pozwolenie na budowę. Będziemy musieli kupić projekt i wykonać adaptację. Garaż musi być dostosowany wizualnie do naszego domu, a także spełniać warunki planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzje o warunkach zabudowy. Ogólnie wiąże się to z formalnościami podobnymi do tych przy budowie domu. Posiadanie garażu wolnostojącego prawdopodobnie będzie wiązać się z dodatkowym opodatkowaniem. Jednak dla wielu osób taki garaż to duża wygoda, gdyż może spełniać również funkcję pomieszczenia gospodarczego. W zależności od naszej wizji, możemy umiejscowić go z tyłu domu, wtedy musimy pamiętać, że znacznie wydłuży to podjazd, ale dzięki temu nie będzie on przysłaniał domu i może się sprawdzić jako pomieszczenie gospodarcze, w którym przechowujemy narzędzia, meble ogrodowe itp. Są jednak osoby, które chciałby, aby dom był delikatnie przysłoniony, zwłaszcza od stroni jezdni. Wtedy możemy postawić garaż właśnie od tej strony, co jest dosyć praktycznym rozwiązaniem w kwestii podjazdu, który nie będzie już tak długi. Garaż, a właściwie jedna z jego ścian, może stać na granicy działki, pod warunkiem że będzie on przylegał do ściany budynku na sąsiedniej działce.    

Wolnostojący garaż, to przede wszystkim możliwość wyboru budynku, który oprócz funkcji garażu będzie spełniał także inne funkcje, a także uzupełni powierzchniowo, to czego nie udało nam się zmieścić w bryle budynku.  Garaż w bryle budynku, to ograniczenie kosztów i formalności, a także miejsca.


Na koniec bardzo ciekawy i... kosztowny garaż. 

oryginalny garaż samochodowy


Zapraszamy do dyskusji na temat garaży.

Pozdrawiamy PROJEKT DOM :) 

                  
   

ZOBACZ RÓWNIEŻ

0 komentarze