Swift

Meble z recyklingu, czyli jak zrobić coś z niczego.


Sztuka dekoracji wnętrz  przybiera czasem dziwne oblicza. Post poświęcimy popularnej ostatnio metodzie, tworzenia mebli z europalet, czyli tzw mebli z recyklingu. Gotowy produkt wygląda dosyć ciekawie i z założenia ma być to tani sposób na mebel.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy rzeczywiście jest to tania alternatywa standardowego mebla.
Ceny palet w zależności od rozmiaru i grubości deski wahają się 10zł do 30zł za sztukę. Rozmiary są raczej standardowe, czyli 120cmx100cm lub 120cmx80cm. Europalety możemy nabyć w hurtowniach, sklepach ogrodniczych, budowlanych, sklepach rolniczych oraz przez internet, a także miejscach, gdzie produkuje się drewniane przedmioty używane w przemyśle. Oczywiście możemy popytać znajomych, czy nie posiadają kilku zbędnych palet lub po prostu wygooglować.

Co do sposobu zakupu, skłanialibyśmy się w kierunku kupna palet osobiście, gdyż z doświadczenia wiemy, że nie ma standardowego sposobu wykonania palet. Ważne, aby były one  z grubego drewna, czego nie da się sprawdzić kupując przez internet. Musimy również zwrócić uwagę na stan poszczególnych desek w palecie, ich grubość, porowatość, czy są one wyheblowane ( nie jest problem, dla osób posiadających heblarkę), czy nie pękną pod naszym ciężarem itd.

W zależności od tego, jaki mebel zamierzamy stworzyć, potrzebne nam będą dodatkowe elementy takie jak pianka tapicerska lub materac, tkanina lub pokrowiec na materac, kółka, farba lub lakier do drewna, papier ścierny, wkrętarka, wkręty lub gwoździe.

Skupmy się jednak na konkretach. Załóżmy, że chcemy złożyć z palet prostą sofę, podobna do tej na zdjęciu.

sofa z palet


Potrzebujemy:

6 palet (dwie na spód i dwie na oparcie) 120cmx100 -15zł x 6 = 90zł
4 kółka do mebli w cenach od 2 do 40zł za sztukę - wybierzmy te za 20zł, czyli 80zł
wkręty do drewna od 2 do 10zł za opakowanie
piankę tapicerską 200x120x10cm - 97zł
tkanina tapicerska, którą pokryjemy piankę 10zł za 0,5mb o szerokości 140cm (piankę dzielimy na dwie części o wymiarach 120x100 - siedzenie i oparcie - stąd potrzebujemy 4,5 mb na obszycie jednej części) - 90zł.       
w zależności od preferencji farba do drewna lub lakier - mała puszka 40zł.

Przy założeniu, że posiadamy w domu potrzebny sprzęt i czynności takie jak uszycie pokrowca na piankę tapicerską wykonujemy sami, wychodzi nam kwota 407zł. Spokojnie możemy, więc założyć, że koszt sofy z palet zmieści się w kwocie 500zł.   

Nasze wyliczenia są oczywiście bardzo ogólne i koszty mogą być dużo mniejsze lub większe. Sporą część potrzebnych artykułów możemy zastąpić tym co mamy w domu, albo czymś co bardziej przypadnie nam do gustu, np. piankę tapicerską możemy zastąpić poduszkami. Możemy zrezygnować z kółek, albo użyć tylko dwóch palet na spód. Nie musimy używać farby i lakieru - wystarczy dobrze wyheblowana powierzchnia i ewentualnie impregnat do drewna.Wszystko to kwestia naszej inwencji twórczej.       

Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów na sofy z palet

meble z palet


meble z palet
Źródło: domosfera.pl
sofa z europalet

                                                            
  
Zapraszamy do dyskusji.

Pozdrawiamy  PROJEKT DOM :)
 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

0 komentarze