Swift

Niech stanie się jasność. Taśmy LED.

Technika świetlna idzie coraz bardziej do przodu. Efektem jej rozwoju jest m.in. oświetlenie LED. Jak sama nazwa wskazuje - light emitting diode - mamy do czynienia z diodą. Niestety jesteśmy na bakier z fizyką (my, czyli żeńska część bloga), więc darujemy sobie głębszą definicję. Grunt, że dioda świeci i jest energooszczędna. A przy tym łatwa w montażu i uniwersalna w zastosowaniu. Standardowo możemy wyróżnić, żarówki LED, świetlówki, LED, naświetlacze i reflektory, światłowody i wiele innych, a przede wszystkim - taśmy LED, które najbardziej nas zainteresowały.

weranda LED
źródło: www.floatproject.org

 Taśma LED to nic innego jak taśma składająca się z małych diod. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie i wszystko staje się jasne.    

taśma led
źródło: www.net-led.pl
  

taśma led
źródło: www.net-led.pl

Taśmę przycinamy w odpowiednim miejscu - tak abyśmy mogli podłączyć źródło prądu, za pomocą lutowania przewodów, śrub, zacisków, konektorów lub złączek.

taśma led
źródło: archiwum.allegro.pl


taśma led
źródło: lumenmax.eu


złączka led
złączka (bez lutowania) - żródło: www.oswietlenie-led.biz

Większość taśm LED jest samoprzylepna, więc możemy przykleić je praktycznie wszędzie. Najlepiej jednak umieścić ją na specjalnym profilu.

profil do taśmy led
źródło: www.instalacjebudowlane.plprofil do taśmy led
źródło: www.profileled.pl

Profil ułatwia montaż taśmy, maskuje przewody i złączki, a przede wszystkim zwiększa on żywotność taśmy. Trzeba pamiętać, że taśma nie przyklei się do każdej powierzchni - musi być gładka i oczyszczona. Nie można jej także zginać pod kątem 90 stopni.     

Taśmy LED zasilamy prądem stałym, więc musimy pamiętać o biegunach, czyli łączeniu "+" z "+" i "-" z "-".

Kupując taśmę LED najlepiej od razu poprosić o akcesoria montażowe do takowych lub spytać, czy sklep nie posiada w swojej ofercie także montażu LED. Sklepy w ofercie często posiadają gotowe zestawy zawierające wszystkie elementy potrzebne do montażu.

Taśma LED sprawdzi się w łazience, w kuchni przy oświetleniu szafek, przy sufitach podwieszanych, przy podświetleniu schodów, tarasu, ogrodu, przy oświetleniu szaf, półek i luster  oraz w różnych świetlnych aranżacjach. Jest to także łatwy sposób na "doświtlenie" miejsc, o których zapomnieliśmy przy planowaniu rozmieszczenia światła w domu.
   
Poniżej przedstawiamy przykładowe wykorzystanie taśm LED

schody LED
źródło: www.instalacjebudowlane.pl


LED szafa
źródło: www.diytrade.com


szafa LED
źródło: www.cotswoldelectrician.co.uk


wanna LED
źródło: www.designerbathroomconcepts.com

łazienka LED
źródło: www.archiexpo.com

taśmy led łazienka
źródło: led-lighting-guide.co.uk

kuchnia LED
źródło: founterior.com


oświetlenie led ogród
źródło: www.arthitectural.com

LED ogród
źródło: www.owenchubblandscapers.com


Zapraszamy do dyskusji.

PROJEKT DOM :)
ZOBACZ RÓWNIEŻ

1 komentarze

  1. Bardzo fajna instrukcja ja tez mam takie oświetlenie na schodach z tym, że mnie Pan w sklepie led-technik.com.pl wyperswadował wcześniejszy pomysł z halogenami i powiedział że taśma będzie lepsza. W sumie wyszło fajnie więc chyba miał rację =)

    OdpowiedzUsuń