Swift

Rodzaje podółg cz. 2 - posadzka z kamienia naturalnego.

Kamień naturalny jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych. Od zamierzchłych czasów używano go do budowy domów, fortec, wodociągów, mostów i dróg. Wraz z rozwojem technologii, modernizacją metod wydobywania i obróbki, zwiększył się zakres wykorzystania kamienia. Stał się on również atrakcyjnym materiałem okładzinowym i ozdobnym.

kamień
źródło: www.houzz.com

Aktualnie coraz częściej jest on wykorzystywany jako materiał przeznaczony na okładziny wewnętrzne i zewnętrzne oraz posadzki. Powodem rosnącego zainteresowania materiałami z kamienia naturalnego jest duża odporność na czynniki zewnętrzne oraz walory wizualne.  

Rodzaje skał.

Skały magmowe - powstałe w wyniku zastygnięcia ciekłej magmy. Wyróżniamy skały głębinowe ( granit, sjenat, dioryt, gabro) oraz skały wylewne (porfir, andezyt, bazalt, diabaz, melafir, tuf wulkaniczny). 

Skały osadowe - powstały w wyniku osadzania się cząsteczek mineralnych lub organicznych na lądzie lub wodzie, a także rozpuszczalnych w wodzie związków chemicznych w zbiornikach wodnych. Ze względu na pochodzenie skał osadowych wyróżniamy: mechaniczne (piaskowiec, less, okruchowiec, zlepieniec, piasek, żwir, głaz narzutowy), organiczne - roślinne (torf i węgiel) i zwierzęce (wapń, kreda, dolomit, ziemia okrzemkowa), chemiczne (trawertyn, gips, anhydryt, alabaster).

Skały metamorficzne (przeobrażone) - będące produktem przeobrażenia skał magmowych i osadowych w głębi skorupy ziemskiej, wskutek działania wysokich temperatur i wysokiego ciśnienia. Wyróżniamy skały metamorficzne warstwowe (gnejs, łupki, fillyty) oraz nieuwarstwione (amfibolity, kwarcyty, marmury).     

Podłogi kamienne.

Posadzka kamienna nie należy do tanich form wykańczania wnętrza, jednak warto pamiętać, że jest inwestycja na wiele pokoleń. Podobnie jak w przypadku podłogi drewnianej, kamień można wielokrotnie odnawiać. 

Przy posadzce kamiennej, ze względu na trwałość, najczęściej stosuje się:
  • Granit - bardzo twardy i wytrzymały, a jednocześnie podatny na obróbkę. Odporny na niskie i wysokie temperatury, odporny na wilgoć. Nie ma potrzeby impregnacji, odporny na wszelkiego rodzaju środki czyszczące, nie wchłania tłuszczy. Polecany przy ogrzewaniu podłogowym, gdyż dobrze przewodzi ciepło.  
  • Marmur - polecany raczej do wykończeń wnętrz, gdyż nie jest tak twardy i odporny na czynniki atmosferyczne jak marmur. Jest za to wizualnie efektowniejszy. Wymaga stosowania specjalnych środków czyszczących. Nie jest odporny na plamy, więc wymaga odpowiedniego zabezpieczenia.   
  • Trawertyn - posiada porowata strukturę, ciężki do utrzymania w czystości, wymaga odpowiednich zabiegów (szpachlowanie, polerowanie) i impregnacji, które trzeba powtarzać.
  • Wapienie zbite - mało odporne na działanie warunków atmosferycznych, stąd do stosowania tylko wewnątrz, gdyż mogą zmatowieć i zblaknąć.  
Wybierając posadzkę kamienną, musimy wziąć pod uwagę właściwości fizyczne poszczególnych rodzajów skał, gdyż nie każda skała sprawdzi się na zewnątrz lub w danym pomieszczeniu. 

Pozdrawiamy

PROJEKT DOM :)


     

ZOBACZ RÓWNIEŻ

0 komentarze