Swift

Rodzaje podłóg cz.1 - podłogi drewniane.

Podłoga to element wykończenia, bez którego ciężko się obyć. Budując dom musimy zdecydować, jaki rodzaj podłogi będzie najlepszy dla danego pomieszczenia. A jest z czego wybierać, bo różnorodność materiałów dostępnych na rynku jest ogromna. Dziś skupimy się na podłogach drewnianych.

podłoga drewnianaPodłogi drewniane. Drewno jest surowcem naturalnym i trwałym. podłoga z drewna zapewni nam izolacje cieplną i akustyczną. Sprawdzi się także u alergików, gdyż drewno nie uczula.

W zależności o pomieszczenia wybieramy drewno twarde lub miękkie. Im większa eksploatacja, tym twardsze powinno być drewno, niestety będzie ono także droższe. W skali twardości możemy wymienić:
- drewno miękkie: sosna, olcha, brzoza, klon europejski,
- drewno średnio twarde: czereśnia, mahoń, orzech amerykański, kapur
- drewno twarde: iroko, teak, wiśnia, dab, dąb czerwony, buk, buk czerwony, amerykański dąb   czerwony, europejski dąb czerwony, jesion, hevea, drzewo różane, doussie, jarrah.
- drewno bardzo twarde: palisander, red balau, yellow balau, eukaliptus, twardy klon, klon kanadyjski, merbau, mutenye, kempas, sukupira,
- drewno twarde jak kość: jatoba.   


Warto pamiętać także, że pewne gatunki będą mniej lub bardziej podatne na kurczliwość. Stąd decydując się na ogrzewanie podłogowe lub podłogę drewnianą w łazience, musimy pamiętać, aby wybrać drewno najmniej podatne na kurczenie i rozszerzanie. W tym wypadku sprawdzi się dąb, merbau, iroko lub teak. 

W zależności od formy ułożenia, do wyboru mamy parkiety, mozaiki, deski oraz panele drewniane.

Parkiety. 

Parkiet tradycyjny, czyli składający się z klepki posiadającej pióra i wpusty, tak abyśmy mogli połączyć ze sobą poszczególne deseczki. Taki parkiet możemy ułożyć na każdym podłożu. Możemy również dowolnie komponować wzory z klepki.

Lapmarkiet, czyli parkiet lamelowy. Nie posiada piór i wypustów. jest wykonany z litego drewna.

Parkiet mozaikowy. Jest to kilka deseczek połączonych w taflę, z ułożonym wzorem.

Parkiet przemysłowy. To tańsza wersja parkietu. Odporny na odkształcenia i ścieranie.

Parkiet warstwowy. Posiada dwu lub trójwarstwową konstrukcję. Jest fabrycznie polakierowany. Podobny do parkietu tradycyjnego, tez składa się z piór i wypustek.       

Deski.

Produkuje się je zazwyczaj z drewna litego, ale można też użyć klejonego. Deski mocujemy (gwoździe) na legarach lub bezpośrednio na podłożu betonowym, gładzi gipsowej i cementowej (kleimy).      

Panele.

Najczęściej składają się z trzech warstw, w tym warstwa wierzchnia jest zazwyczaj polakierowana.  


Wykańczanie podłóg drewnianych.

Podłogi drewniane wymagają odpowiedniej konserwacji. Do wyboru mamy:
- olejowanie - pokrywamy deskę odpowiednim olejem. Taka forma konserwacji nadaje się do pomieszczeń o większym natężeniu ruchu, jest odporna na zużycie i wilgoć. Możemy również cieszyć się naturalnym zapachem i wyglądem drewna. Jest to wykończenie matowe.  
- lakierowanie - do wyboru mamy lakiery o różnym stopniu połysku oraz twardości i elastyczności. 
- bejcowanie - czyli barwienie drewna. Bejca wnika w drewno nadając jej odpowiedni kolor, jednocześnie zachowując strukturę drewna.     

Pozdrawiamy PROJEKT DOM :)
 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

1 komentarze

  1. Odnośnie wykańczania to istnieje jeszcze jedna metoda, a mianowicie ługowanie drewna. Taką podłogę następnie zabezpieczamy białym olejem i w efekcie uzyskujemy bardzo estetyczny wygląd drewna na podłodze.

    OdpowiedzUsuń