Swift

Na ludowo.

Uwielbiam skanseny. Zwiedzając takowe zwracam uwagę na te wszystkie drewniane kufry, skrzynie, malowane gary i naczynia, drewniane beczki, maselnice, kosze, suszone zioła wiszące pod sufitem. Czuję się tam swojsko i dobrze. Może dlatego, że nasi przodkowie żyli zgodnie z biegiem natury i ogromną jej część przenosili do swoich chałup, a także wpisywali w nurt własnego życia. Wszystko, czym się otaczali było wyjątkowe, niepowtarzalne, często wykonane własnymi rękoma lub kupione za zebrane plony.

kuchnai skansen


Skansen to miejsce magiczne, skarbiec naszej kultury i trudów życia codziennego naszych przodków. Dla mnie jest to piękne miejsce, pełne inspiracji. Miejsce, mające to "coś", czego namiastkę chciałabym przenieść do własnego domu. 

Dzisiejszy post nie będzie miał nic wspólnego z najnowszymi trendami - wręcz przeciwnie - wybierzemy się w podróż w czasie, z której każdy zabierze coś dla siebie.
kołyska malowana skansen


sypialnai skansen


kuchnia skansen


sypialnia skansen


kuchnia sknsen


naczynia skanasen


kredens skansen


jadalnia skansen


kołyska wisząca kosz


kołyska wisząca kosz


Muszę przyznać, że taka forma kołyski (wiszący kosz) bardzo mi się spodobała i na pewno będę o niej pamiętać, gdy przyjdzie na to czas ;) Pomysłowe, praktyczne i sprawdza się po dziś dzień. 


wiszaca kołyska


Kolejna rzecz to kufry i skrzynie. W skansenach są zazwyczaj ozdobione pięknymi ludowymi motywami. Myślę, że współcześnie sprawdzą się zarówno w tej bogato zdobionej formie jaki i prostszej.


kufer salon
  

kufer w salonie

    

Na koniec warto zwrócić uwagę na wzornictwo. Kultura ludowa pozostawiła nam masę różnorodnych wzorów i motywów, które wykorzystywane są po dziś dzień. 

  

Czekam na wasze refleksje z "podróży" ;)

Pozdrawiamy


    PROJEKT DOM :)   

zdjęcia skansenów: znanenieznane.pl, garnek.pl, grzegorzsabala.blogspot.com, bezdroza.czest.pl, naludowo.pl, dialektologia.uw.edu.pl, poranny.pl, zasnadmorze.pl, newpixelforge.pl

pozostałe zdjęcia: inspiracjeonline.pl, pinterest.com, www.urzadzamy.pl, czterykaty.pl, wiano.eu, naludowo.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ

0 komentarze