Swift

Choinka na Wielkanoc? Rodzaje i gatunki choinek po raz drugi.

Chodzi oczywiście o choinkę do ogródka, na taras, werandę itd. Przed Bożym Narodzeniem pisaliśmy o rodzajach i gatunkach choinek oraz o choinkach  w doniczkach, które potem można trzymać cały rok albo na wiosnę przesadzić do ogródka. Teść wywiózł swoją choinkę na działkę i teraz czeka na wsadzenie... Znając jego nadpobudliwość, choinka pewnie już jest w ziemi ;)

Na działce mamy sporo już wyrośniętych choinek, część z drzewek jest starsza od mojego męża, więc są to już konkretne drzewa. Stąd raczej nie zapowiada się powiększenie liczby drzewek, ale tego nigdy za wiele, więc kto wie...

W dzisiejszym poście chciałabym kolejny raz opisać gatunki i rodzaje choinek, z tym że skupię się na tych typowo ogrodowych i doniczkowych.

jodła koreańska z niebieskimi szyszkami


Zaczniemy od kategorii drzew łuskowych, czyli cyprysy, cyprysiki i żywotnik. Jak nie trudno wywnioskować, ich gałązki są opatulone listkami, które składają się z łusek. Po rozchyleniu owych łusek, często wydziela się przyjemny zapach. Możecie to sprawdzić trąc gałązkę np. tui. Cyprys wieczniezielony

Nie sprawdzi się jako roślina doniczkowa w domu. Jest dosyć problematyczny, gdyż wymaga miejsca ciepłego i zasłoniętego przed wiatrem. Trzeba również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu rośliny na zimę, a i to nie zawsze pomaga. Zazwyczaj cyprysy nie wytrzymują zim w Polsce. Nie wytrzymają także w domu, ze względy na zbyt suche powietrze.

cyprys wieczniezielony cyprys wieczniezielonyCyprysik groszkowy 

Jest to drzewo o średniej wielkości. Wymaga stanowiska dobrze nasłonecznionego i osłoniętego od wiatru, a także o względnie dużej wilgotności. Dużym plusem jest odporność na mróz, choroby i szkodniki, a także brak potrzeby przycinania i formowania. 


 
Cyprysik groszkowyCyprysik groszkowy    Żywotnik

Powszechnie znany jako tuja. Większość jest raczej mrozoodporna, w zależności od odmiany mogą osiągać różne wysokości. Wymagają stanowiska od słonecznego do lekko zacienionego. Odmiana zachodnia lubi ziemie piaszczysto -gliniaste i wapienne. Wschodnia gleby lekkokwaśne, źle znosi upały.      

ŻywotnikŻywotnikNo i w końcu grupa drzew typowo iglastych.Cis pospolity

Drzewo ciepłolubne, niezbyt wysokie. Jest to roślina długowieczna, może żyć nawet ponad 2000 lat. Trzeba jednak wiedzieć, że prawie wszystkie organy tego drzewa są trujące.

Cis pospolity Cis pospolity
Daglezja zielona

Inna niż ta, którą prezentowaliśmy w poście przed Bożym Narodzeniem. Daglezja zielona  jest to jedno z najpotężniejszych drzew, zaraz po sekwoi.  W Polsce najlepiej utrzymuje się odmiana sina, bardziej odporna na mrozy i zanieczyszczone powietrze. Do tego mają piękne szyszki.     

Daglezja zielonaDaglezja zielona
Jałowiec pospolity

Wyrośnie praktycznie wszędzie, gdyż nie jest  bardzo wymagający względem gleby. Jednak jest to krzew bardzo wolno rosnący. Jest odporny na mrozy, lubi stanowiska słoneczne, niektóre odmiany także półcień.    


Jałowiec pospolityJałowiec pospolity
Jodła pospolita i kalifornijska

Jodła pospolita występuje w Polsce naturalnie, jest więc przystosowana do panujących warunków klimatycznych i nie musimy zbytnio przejmować się ani upałami, ani mrozami. Jest ona uznawana za najwyższe i największe objętościowo drzewo w Europie. Stąd sadząc jodłę musimy mieć na uwadze, że w sprzyjających warunkach może osiągnąć spore rozmiary. Stąd też nie jest ona polecana jako drzewo ozdobne do ogródka, ale wg mnie jest to kwestia gustu. Jako ciekawostkę dodam, że jodłę, a właściwie o olejek z igieł i gałązek jodły jest stosowany do nacierania przy bólach reumatycznych oraz do inhalacji.


jodła pospolitaJodła kaukaska różni się w zasadzie tylko kształtem igieł, które są mocno wygięte ku górze. Jest to odmiana najbardziej odporna na suszę i zanieczyszczenia powietrza, lubi stanowiska nasłonecznione i otwarte powierzchnie.

jodła kalifornijskajodła kalifornijska

    Ciekawie prezentuje się także jodła koreańska z niebieskimi szyszkami. Szyszki są tak ładne, że z powodzeniem mogłyby posłużyć jako ozdoba Wielkanocna. Kolor jest piękny.

Metasekwoja chińska

Drzewo jest naprawdę piękne, nic więc dziwnego, że jest często sadzone w parkach i ogrodach. Poradzi sobie w naszym klimacie, ale trzeba je przyzwyczajać do mrozów, dlatego przez pierwsze 2-3lata należy na zimę zabezpieczać je folią. Po 4 roku dobrze znosi mrozy. Jest także odporne na zanieczyszczenia powietrza. Należy jednak pamiętać, że jest to drzewo światłolubne. W zacienionym stanowisku może tracić igły, a nawet całe pędy dolne.

metasekwoja chińska

metasekwoja chińska metasekwoja chińska


 


Sosna 
Ponieważ gatunków jest dosyć dużo, opiszemy krótko ten, który mamy na działce, czyli Limbę. Powiem tak, skoro jest w stanie urosnąć do takich rozmiarów na naszej działce, gdzie gleba jest tragiczna -  sam piach, to chyba urośnie wszędzie ;) Dodam tylko, ze lubi stanowiska słoneczne. 

sosna limba
Bardzo ładnie w ogródkach prezentuje się także kosodrzewina, które ze względu na warunki, w których naturalnie występuje, czyli góry, także nie jest zbyt wymagające.  


sosna kosodrzewina
Świerk 

W Polsce naturalnie występuje tylko świerk pospolity. Często spotyka się także świerka srebrnego, zwanego również kłującym. Świerk srebrny jest bardziej odporny niż świerk pospolity, dobrze znosi mrozy i zanieczyszczone powietrze, dlatego częściej jest wykorzystywany jako roślina ozdobna w parkach i ogrodach. Poniżej zdjęcia świerka srebrnego.

świerk srebrnyświerk srebrny

świerk srebrny


W jednym ze sklepów ogrodniczych trafiliśmy także na odmianę świerka Daisy White, która prezentuje się bardzo ciekawie. 


świerk Daisy WhiteOdmian drzew i krzewów iglastych jest bardzo dużo. My na działce mamy sosny i świerki pospolite. Jest też chyba mała jodła. Działaka jest na skraju lasu, więc i poza nią drzew nie brakuje. Nasze drzewka rosną w półcieniu lub na stanowisku nasłonecznionym. Gleba jest marna, ale świetnie dają sobie radę. Część z drzewek rozsiała się naturalnie, a część teść "naturalnie" przyniósł zza płota, więc można powiedzieć, że rosną w swoim naturalnym środowisku.

Ogólnie polecam, aby przed zakupem sprawdzić warunki, w jakich powinno rosnąć drzewko. Siostra przez wiele lat narzekała na marny przyrost jałowca, a posadziła go w miejscu, gdzie cały czas jest cień. Przesadziła dwa metry dalej, w miejsce gdzie non stop jest słońce i jałowiec zaczął rosnąć jak należy.

Sceptycznie podchodzę to wszystkich cudownych i egzotycznych odmian, bo zazwyczaj kończy się to zerowym wzrostem rośliny, a czasem nawet obumarciem. Moim zdaniem lepiej wybrać rodzime odmiany, które poradzą sobie w naszych warunkach klimatycznych.  Będą rosnąć latami, bez szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.Jeżeli macie jakieś ulubione drzewka lub krzewy, koniecznie napiszcie o nich w komentarzach.

Chętnie przyjmę również wszelkie uwagi i rady dotyczące pielęgnacji i uprawy drzewek i krzewów. A także uwagi odnośnie wpisu.

Pozdrawiam i czekam na komentarze. 

PROJEKT DOM :)              

źródło: iglaki.agro.pl, sadowniczy.pl, drzewa.nk4.netmark.pl

                   

ZOBACZ RÓWNIEŻ

1 komentarze

  1. Daglezja zielona ma ładne - nawet bardzo ładne szyszki :)

    OdpowiedzUsuń