Swift

Kuchnia - piec kuchenny z płaszczem wodnym. Centralne ogrzewanie.

Po bardzo długiej nieobecności wreszcie wracam. Dziś post - moim zdaniem - dosyć przydatny, gdyż jakiś czas temu sama nie wiedziałam, że kuchnia – piec może pełnić także funkcję centralnego ogrzewania. Post napisany na tzw. babski rozum ;)

Jak to wszystko się zaczęło? Zaczęło się od remontu działki, czyli naszego domku na wsi. Stwierdziliśmy, że warto założyć tam centralne ogrzewanie. Teść jednak od wielu lat marzył o kuchni – piecu, takiej jaka za czasów jego młodości stała w maminej kuchni. Moi rodzice także posiadali taką kuchnię, ale z jakichś powodów (teraz już wiem z jakich) nie była ona w stanie ogrzać całego domu i potrzebny był także piec centralny. 

Pojawiło się więc pytanie. Czy kuchnia może ogrzać cały dom?

 Z ciekawości pogoolowałam i już wiem, że kuchnia – piec może ogrzać cały dom, ale musi mieć odpowiednią moc i tzw. płaszcz wodny.

Kuchnie, które obejrzałam są tak ładne, że typowy piec centralny poszedł już w niepamięć. Oferta takich kuchenek jest dosyć spora i jest z czego wybierać. No i najważniejsze – mogą one być wykorzystane do centralnego ogrzewania i ogrzewania wody użytkowej.

Wróćmy jednak do wcześniej wspomnianej mocy. Oglądając dany produkt w sklepie zazwyczaj w opisie mamy informację, czy kuchnia ma funkcję C.O i jaką powierzchnie jest w stanie ogrzać. Co znacznie ułatwia nam wybór. Warto jednak pamiętać, że ogromny wpływ ma konstrukcja domu, z jakich materiałów jest wybudowany, liczba okien i drzwi gdyż wpływa to na straty ciepła budynku. Zazwyczaj w projekcie domu mamy już obliczone zapotrzebowanie na ciepło oraz ciepłą wodę użytkową.

Ogólnie przyjmuje się, że w nowym budownictwie do ogrzania domu o powierzchni 150m2 wystarczy piec o mocy 10kW. W przypadku kotłów dwufunkcyjnych, czyli dodatkowo podgrzewających wodę użytkową, moc musi być znacznie wyższa. Od 18kW przy małej rodzinie, do 30kW w przypadku dużej rodziny.

Domek na wsi jest drewniany i ma około 120m2. Przyznam się, że nie bawiłam się w żadne obliczenia. Na razie wstępnie oglądam kuchnie. Także te tylko do c.o., bez funkcji podgrzewania wody użytkowej, gdyż te kwestię jeszcze musimy przemyśleć. 

Poniżej kilka kuchni z płaszczem wodnym, które zwróciły moja uwagę i spełniają parametry. Czyli są w stanie ogrzać dom o powierzchni 120m2 + ewentualnie podgrzać wodę użytkową. Nie będę jednak tutaj skupiać się na parametrach, chce wam pokazać jak ładne są te kuchnie, ostatnio chyba troszkę zapomniane.    


piec kuchenny z płaszczem wodnym  


piec kuchenny z płaszczem wodnym
piec kuchenny z płaszczem wodnym
kuchnia centralne ogrzewanie

kuchnia centralne ogrzewanie

Co myślicie o takim rozwiązaniu? A może posiadacie taką kuchnię? 

Pozdrawiam 

PROJEKT DOM :)    
   
źródło: allegro.pl, piecepolska.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ

0 komentarze